O snech

David Nevečeřal napsal příspěvěk o tom, jak je důležité dávat si konkrétní cíle. Lépe řečeno, dávat si takové cíle, které nejdou splnit hned, mám představu o tom, co se pro jejich splnění musí udělat a k jejichž splnění je třeba vynaložit (jakous takous) námahu.

Řekl jsem si, že zkusím zformulovat moji představu o plnění cílů.

Realita snů

Sny by měly být reálné. Ja vím, on už to pak nebude až zas takový sen, ale každopádně by sen neměl vést k pocitům, že to nikdy nezvládnu. Sen musí být to, co je vždycky na konci cesty. Těžko si budu se svými 170 cm přát sezónu v NBA zakončenou rozhodujícím košem ve finále. Teda, přát si to můžu …

Postupné krůčky

Rozdělte si velký sen na malé sny. Malé sny by měly být lehčeji dosažitelné, reálnější. Osobně si myslím, že tyto malé sny jsou ta pravá motivace. Každý ze splněných snů, který vás posunuje blíž vytouženému cíli.

Další sny

Nikdy si nepřestávejte dávat další sny. Třeba i poté, co se vám splní velký sen, tak je možné na něj navázat dalším krokem. Zlepšit dosažené. Objevit nečekané.

Staré pořekadlo říká Dávejte si pozor na vaše sny, mohly by se vám vyplnit. Je proto dobré mít v zásobě další sny. Případně je upravte …

Upravte své sny

Tohle je hodně důležité. Buďte variabilní. Když je to potřeba, změnte cestu k cíli. Není totiž nic horšího, než se zaseknout a přešlapovat na místě. Tenhle cíl je nesplnitelný? Splňte si jiný.

Kolikrát se mi stalo, že něco nefungovalo tak, jak jsem si představoval. Umět příjmout věci tak jak jsou, poučit se z toho a jít dál. Na všem se dá najít něco poztivního.

A moje sny?

Abych jen neteoretizoval, tak něco o mých snech.

Celý můj chemický život jsem si přál dostat se do Berkeley. A podařilo se. Trvalo mi to sice trochu déle, ale jsem – tedy vlastně jsme – tady.

Byly chvíle, kdy jsem si říkal, jeslti mi to stojí za to. Stojí.

A další cíle? Ano, mám je ;-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>